על העיר

​טירה הוכרזה ב-1991 כעיר במחוז המרכז בישראל, רוב תושביה ערבים מוסלמים.

העיר שוכנת מצפון לקיבוץ רמת הכובש והעיר כפר סבא, ומדרום מערב לעיר טייבה ומחלף אייל; נחשבת אחת מיישובי "המשולש".

טירה הייתה מיושבת מהתקופה הערבית הקדומה. בסוף המאה ה-8 ובמהלך המאה ה-9 פחתה חשיבות הארץ עבור השלטון המרכזי והדבר תרם לנטישה והתדלדלות ההתיישבות בשרון. בתקופה הצלבנית ובראשית התקופה העות'מאנית (ראשית המאה ה-16), טירה לא נמנתה עם המקומות המיושבים. לפי מסורות, היישוב הוקם ע"י תושבי ההר השייכים לבני צעב בערך באמצע המאה ה-18.

בסוף התקופה העות'מאנית ובתקופת המנדט הבריטי, התנועה במרחב מטולכרם ליפו התנהלה ברובה על בסיס דרך בשם טריק א-סולטאן (שם הדרך נשמר ביישוב רמות השבים, בו נמצא עד היום רחוב "דרך הסולטן"). הדרך הוליכה מטולכרם דרומה לקלנסווה, עברה באזור טירה היכן שכיום עובר תוואי דרך המוביל ובהמשך לאורך תוואי כביש 554, חצתה את הירקון בגשר עשר טחנות בואכה יפו.

בשנת 1945, מנה היישוב כ- 3,180 תושבים ויחד עם טייבה היה אחד הכפרים הגדולים באזור. לאחר 1948 ובעיקר החל משנות ה-60, גדל היישוב והתפתח בקצב מהיר, בהתחלה במעמד מוניציפאלי של מועצה מקומית והחל משנת 1991 במעמד של עיר.  

כיום מונה אוכלוסיית העיר כ- 27,000 נפש, עם קצב גידול שנתי של 2%. העיר מדורגת 4 מתוך 10, בדירוג החברתי-כלכלי. שטח השיפוט 11,900 דונם; הצפיפות 2,156 נפש לקמ"ר.

על אף שמרבית התושבים עובדים מחוץ לעיר, מתקיימת בה פעילות מסחרית רבה במשך כל השבוע ובשבתות מתקיים בעיר שוק פופולארי אליו באים אנשים רבים מכל רחבי הארץ.

החל משנת 2001, טירה היא עיר תאומה של העיר בורג, גרמניה.